קטגוריות
עושים טיול

[עושים טיול] בית שערים ומעיין אלרואי

בפרק זה לוקחת אותנו עינב לטיול במערות הקבורה הקסומות של 'עיר המתים' בית שערים, ומעיין אלרואי הנסתר והלא מוכר לא רחוק מהן. עד כמה טעים היה האפרסמון של בית רבי, ומדוע לא הצליחו השודדים לגנוב את פסלו של אלכסנדר זייד?…

הורדת הפרק (mp3)

בפרק זה לוקחת אותנו עינב לטיול במערות הקבורה הקסומות של 'עיר המתים' בית שערים, ומעיין אלרואי הנסתר והלא מוכר לא רחוק מהן. נשוחח על איך גורמים לילדים לאהוב טיולים, עד כמה טעים היה האפרסמון של בית רבי, ומדוע לא הצליחו השודדים לגנוב את פסלו של אלכסנדר זייד?…

קישורים למפה: בית שערים, מעיין אלרואי.

גללו מטה כדי לקרוא את הטקסט המלא של הפרק.

האזנה נעימה!
רן


רשימת הפרקים המלאה
הרשמה לפודקאסט:
הצטרפות לרשימת התפוצה בדוא"לiTunes | אפליקציית לאנדרואיד | RSS Link | עמוד פייסבוק | קבוצת פייסבוק | אינסטגרם | טוויטר
אפליקציית EZgoing Family – אנדרואיד | iOS | פייסבוק

נותני החסות לפרק:


תמלול הפרק: קריית טבעון – בית שערים ומעיין אלרואי

גן לאומי בית שערים

הפעם בחרתי להתמקד בקריית טבעון, בה נמצאים שני מקומות נפלאים לבקר בהם, בית שערים ומעיין אלרואי. הטיול שלנו מתחיל בגן לאומי בית שערים. אל תתנו לעובדה שבית שערים היה בית העלמין יהודי הגדול ביותר בעת העתיקה לבלבל אתכם, זהו אחד מהטיולים המשפחתיים המהנים באזור הצפון הקרוב אפילו בימים חמים.

בית שערים הוקמה כנראה עוד בתקופתו של הורדוס, אך הפכה ליישוב יהודי חשוב בשלטון הרומי בתקופת התלמוד והמשנה (במאה השנייה והשלישית לספירה) והתפרסמה כמרכז גדול ללימודי תורה בעיקר בזכות רבי יהודה הנשיא שהתגורר בה. רבי יהודה הנשיא או בכינויו "רבי" היה ראש הסנהדרין, ומי שערך את אחת מיצירות המופת ביהדות- המשנה. חוץ מדמות דתית רבת מעלה, ה"רבי" היה גם דמות פוליטית חשובה ואיש עשיר ובעל נכסים ואדמות. אנקדוטה קטנה אומרים כי באדמות ה"רבי" גידלו את האפרסמון הידוע והיקר ממנו הפיקו בשמים ומרקחות רפואה, ולא מדובר על הפרי אפרסמון אלא על האפרסמון המקראי, סוג של שיח ריחני. המסורת מספרת על האפרסמון של בית רבי שהועמד בדרגה אחת עם האפרסמון של בית הקיסרות הרומית: "אין מברכין בורא עצי בשמים, אלא על אפרסמון של בית רבי ועל אפרסמון של בית קיסר".

אז למרות שהמשנה נחתמה בסופו של דבר בציפורי, "הרבי" ביקש לפני מותו להיקבר בבית שערים. ואני לא חושבת שהוא עצמו שיער מה למה הבקשה זו תוביל. מקום קבורתו הפך למקודש ורבים רצו להיקבר לצידו, מה עוד שהרומאים לא אפשרו קבורה בהר הזיתים באותה תקופה כך שבית שערים הפכה לנקרופוליס-עיר המתים!

בגן לאומי בית שערים, שהוכרז לאחרונה כאתר מורשת של אונסק"ו, ישנן מערכות קבורה רבות (למעלה מ 30 אם נהיה מדויקים) ועוברים בין מערה אחת לשנייה. המערות מוארות אך גם מספיק מסתוריות ועבור הילדים. זו חוויה אמיתית! בתוך המערות צונן ונעים גם בקיץ וישנן המון מערות לבקר, אל תפספסו את מערת הארונות וכמובן את מערת רבי יהודה הנשיא.

חוץ ממערות תמצאו בגן גם משטחי דשא נעימים ומוצלים, שולחנות לפיקניק ומרכז מידע. הגן מאוד מטופח ונקי וגם רובו נגיש לעגלות למעט הכניסה לחלק מהמערות. לאחרונה נתגלו עוד מערות עם תבליט מנורה וגם מאגר מים גדול, ישנם סיורים מודרכים למערות או בשמם הקליט- "יוצאים מהשגרה במערות המנורה!"

טיפ מהשטח: בסמוך לגן הלאומי נמצא הפסל האייקוני של השומר אלכסנדר זייד, מומלץ לבקר ולהתרשם מהנוף והפסל. דרך אגב, זייד שהקים את הארגון הלוחם העברי בר גיורא, בנה חווה במו ידיו בעמק יזרעאל, חיבב ארכיאולוגיה ונהג לחפור ליד היישובים בהם התגורר. ויום אחד גילה פרצה באחת המערות – מה שהוביל לגילוי בית שערים.

מעיין אלרואי ורכבת העמק

מעיין אלרואי נמצא בצד השני של קריית טבעון וביקור בו יכול להוות סיום מרענן במיוחד לביקור בבית שערים. הניווט באפליקציה יוביל אתכם לאתר בנייה (בונים באזור את המשכו של כביש 6) אבל מהחניה תזהו התחלה של טיילת שנבנית בימים אלו, טיילת נגישה לעגלות עד למעיין עצמו. המעיין עצמו לא גדול ואבל אפשר למצוא מקום לשבת, מומלץ לשכשך במים לצד אזור הנביעה שם המים הכי צלולים, יש צל וגם לא עמוק בשביל הקטנטנים. מהמעיין ניתן להמשיך בטיילת עד לקרונות הרכבת המשוחזרים של רכבת העמק המיתולוגית, הילדים ייהנו לטפס על הקרונות ובמקום ישנה תחנה קטנה עם לוח זמנים מקורי של הרכבת.

טיפ מהשטח: אחרי הבריכה במעיין אלרואי מתחילה טיילת שממשיכה לאורך הקישון, יש גם כמה ספסלים חביבים. לא מומלץ לרחוץ במים.

טיפים לטיול עם ילדים

הרבה פעמים בטיול אנו מגלים שהילדים לא משתפים פעולה, מתלוננים שחם, משעמם, מלוכלך ובעיקר רוצים הביתה בחזרה למחשב ולטאבלט. טענות הללו נובעות קודם כל מחוסר היכרות עם הטבע, שאכן יותר מלוכלך מהבית ויש לפעמים חרקים מציקים ולפעמים חם ומזיעים. סיבה נוספת לרתיעה נובעת מעודף הגירויים שהילדים שלנו חווים דרך המסכים. משחק אינטנסיבי במחשב מביא את הילדים לסף גירוי הרבה יותר גבוה מאשר שיטוט ביער ראש העין או טיול רגלי בהרים

אז מה עושים? הנה 3 טיפים ממני קלים ופשוטים:

1. כמו שריר, גם כאן, ככל שמתאמנים יותר ומטיילים יותר, כך הילדים מתרגלים לשהות בטבע ומגלים שלזרוק אבנים, לטפס על עצים ולרוץ בשדה זה לא פחות כיף ממשחק מחשב. ואני ממש יכולה להבחין בילדים שרגילים לטבע והילדים שלא.

2. צאו לטייל כמה משפחות ביחד. הנוכחות של עוד ילדים והאינטראקציה ביניהם תורמת לחוויה וגם לנו ההורים יותר קל.

3. בטיולים הראשונים לוו אותם והראו להם כמה הטבע יכול להיות מעניין: איסוף איצטרובלים, זיהוי של מיני פרחים, טיפוס יחד על הגבעה, השתכשכות יחד איתם במעיין, גילגולים בדיונה. אחרי שבוע במשרד אפשר להשתולל עם הילדים בטיול.

מסלולים נוספים, טקסטים והוראות ניווט – באפליקציית EZgoing Family (אנדרואיד, אייפון)

תגובה אחת על “[עושים טיול] בית שערים ומעיין אלרואי”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *